5 tipů pro „prokrastinátory“

Bohužel patřím k těm jedincům, kteří nějaké té prokrastinaci občas prostě neodolají. Bylo pro mě proto trošku složitější přijít na to, jak svoji práci odvést, aniž bych se na poslední chvíli nervovala
s tím, že kvůli „několika epizodám seriálu“ nestíhám.

Postupem času jsem na internetu nasbírala pár tipů, které mi významně pomohly utvořit si svůj time management, udržet si motivaci a obecně být více produktivní. Ty, které mi pomohly nejvíce,
si dnes představíme.

1. Neporovnávat se s ostatními

S tímto krokem jsem měla problémy vždycky. Například když jsme se bavili se spolužáky o nějakém projektu, který jsme měli udělat do školy, a oni se zmínili, že už ho mají dávno hotový, zatímco já jsem ještě ani nezačala. V tu chvíli jsem jim nejenom záviděla, ale také jsem se cítila méněcenně.

Přitom já zvládala něco, co většina z nich ne. I když jsem kvůli prokrastinaci nakonec měla na onen projekt podstatně méně času, což mi samozřejmě přinášelo zvýšené množství stresu, zvládla jsem ho dokončit. I přes to, že jsem vlastně pracovala v mnohem horších podmínkách. A můj výsledek popravdě nebyl ani o moc horší!

Zjistila jsem, že porovnávat se s ostatními nevede k ničemu dobrému. Naopak, i zabývání se takovou myšlenkou je v podstatě prokrastinace.

2. Nerozmýšlet se příliš dlouho

Další z věcí, které mi dělaly problém. A popravdě, i teď s tím trošku bojuju.

Když jsem měla splnit nějaký úkol (nejlépe takový, který jsem měla udělat do příštího dne) a příliš dlouho nad ním váhala, začaly se mi v hlavě rojit důvody, proč bych ho dělat neměla. „Ještě ne, nejdřív se naobědvám.“ „Co kdybych se nejdřív podívala na nový díl toho seriálu, který mám zrovna rozkoukaný?“ A tak dále, a tak dále. Těch důvodů se nakonec našlo tolik, že jsem se k onomu úkolu dostala možná tak v jedenáct večer.

Dlouhé rozmýšlení mi vždycky škodilo. Proto jsem se naučila tyto myšlenky (většinou) utnout již
v zárodku a okamžitě se pustit do toho úkolu. Ušetřila jsem si tak spoustu času, nervů a přidala pár hodin spánku.

3. Aktivní prokrastinace

Ráda si dělám to-do listy. Bohužel se mi často stává, že mám několik méně podstatných úkolů, které nemají určený deadline (termín dokončení), v inboxu a já jako správný prokrastinátor se nikdy nedostanu k jejich dokončení.

Když mám udělat například nějakou seminárku a vůbec se mi do ní nechce, podívám se do inboxu
a nejdříve udělám pár úkolů, které mám v něm. Splním tak několik povinností, ke kterým bych se jinak ani nedostala, a navíc mi to dá takový ten „pocit produktivity“ a já jsem tak více motivovaná
k tomu seminárku (nebo jakýkoliv jiný větší úkol) nakonec udělat.

4. Pravidlo pěti minut

Tento tip je vcelku známý. Pokud se nám do něčeho nechce, řekneme si, že tomu dáme „alespoň
5 minut“.

Pro prokrastinátory je většinou nejtěžší s činností začít. Pokud si stanovíme nějakou krátkou dobu, po kterou se budeme úkolu věnovat, je zde velká šance, že úkol nakonec dokončíme.

Tento tip u mě sice nefunguje vždy (občas se na to prostě vůbec necítím), ale velice často mě donutí danou činnost udělat.

5. Odměnit se

Pokud jsme opravdu demotivovaní, můžeme si stanovit nějakou odměnu, která nás může minimálně „popostrčit“ k dokončení odkládaného úkolu.

Toto pravidlo také není pro každého, ale mě už párkrát pomohlo. Pokud dokončím nějaký hodně těžký úkol, chci tu „výhru“ nad sebou samotnou nějak oslavit, cítit, že jsem právě udělala něco speciálního. A odměna (v mém případě jde většinou o takový menší seriálový maraton, ale občas může jít i o nějakou skladkost nebo kus oblečení) mi to umožňuje.