Jak se vyrovnat se stresem

1. Zůstaňte organizovaní

Toto je samozřejmě jeden z nejdůležitějších předpokladů pro to, abychom se vyhnuli stresu. Pokud je pro váš život typické, že jste stále zavaleni prací, nic nestíháte a pořád zapomínáte, co máte vlastně udělat, stres přijde téměř zaručeně.

Je dobré začít tím, že si zorganizujeme své pracovní místo, abychom nemuseli neustále hledat pomůcky, které zrovna potřebujeme. Vše by mělo mít své místo.

Dále si musíme zorganizovat práci. Jedním ze způsobů je brainstorming – napsat si vše, co chceme a potřebujeme udělat, na papír. Poté přiřadíme každé činnosti určitou část dne. Každý den ráno a večer nebo večer předtím si napíšeme seznam úkolů, které chceme toho dne udělat. Je důležité se nepřeceňovat, ale zároveň si práce nedávat příliš málo, jinak skončíme opět zavaleni prací.

2. Nepoddávejte se perfekcionismu

Je faktem, že perfekcionismus vede k vysoké hladině stresu. Perfekcionisté „šílí“ kvůli každé maličkosti, která se nevyvíjí tak, jak si představovali.

Měli bychom se soustředit na to, abychom se zbytečně nekritizovali za každou chybu, které se dopustíme, a naopak se z ní poučili. Podstatným krokem je vyprostit se z vysokých nároků, které na sebe klademe.

3. Pokuste se vyřešit konflikty mezi vámi a ostatními

Konflikty s partnery, přáteli nebo spolupracovníky jsou další věcí, která nás může stresovat. Nejlepším způsobem, jak se této příčiny stresu zbavit, je efektivní komunikace. Promluvit si s ostatními a vyřešit konflikt se může zdát náročné, ale když se vám to podaří, uleví se vám.

„Vyřešit konflikt“ ale neznamená hádku! Důležité je, abychom nejenom řekli, co nám vadí, ale zároveň bychom si měli vyslechnout toho druhého.

4. Udělejte si čas sami na sebe

Příliš mnoho práce je další faktor, který způsobuje stres. Dobré je se čas od času odměnit, dovolit si na chvíli relaxovat nebo si užít nějaký čas s přáteli.

I když jste v situaci, kdy máte práce nad hlavu, vyhraďte si nějaký ten čas na odpočinek. Uvidíte, že vám práce půjde mnohem lépe od ruky a budete produktivnější.