Jak vstávat brzy

Brzké ranní vstávání jsem už odmala nenáviděla. Odkládání budíku pro mě bylo každodenní rutinou, stejně jako stres, který následoval poté, protože jsem nestíhala.

Naštěstí se mi povedlo udělat si z mého rána docela příjemnou rutinu, zejména díky 5 tipům, o které se s vámi v tomto článku podělím.

1. Začněte pomalu

Tento tip zahrnuju zejména z toho důvodu, že ho doporučuje většina lidí, ale sama jsem se jím moc neřídila.

Abyste předešli tomu, že budete odpoledne a večer úplně bez energie (jako jsem byla ze začátku já) do doby, než si vaše tělo na brzké vstávání zvykne, je vhodné začít pomalu.

Řekněme, že vstáváte třeba v devět ráno, a chtěli byste vstávat v šest.

Každý týden uberte půl hodinu z času, ve který vstáváte – v případě našeho příkladu byste tedy první týden vstávali o půl deváté, druhý týden v osm a tak dále, až dokud byste se nedostali na oněch šest hodin.

2. Připravit se večer

Když se ráno vzbudíte s vědomím, že se musíte zvednout z postele, vybrat si, co si vezmete na sebe nebo se připravit do práce nebo do školy, bude se vám vstávat
o to hůř.

Nejlepší je si co nejvíce věcí připravit večer předem – vybrat si oblečení, sbalit si věci, které budete potřebovat, než vyrazíte z domu, ujasnit si, co vlastně předtím musíte udělat…

3. Mějte plán

Doporučuji do své ranní rutiny zahrnout nějakou činnost, která nás baví. Díky tomu se může stát, že se budeme na ranní vstávání dokonce i těšit.

Někteří lidé se například ráno věnují meditaci, čtou si, poslouchají písničky, jiným (k těm patřím většinu rán i já) stačí představa kafe a hned se jim vstává snáze.

4. Neodkládejte budík

Nejhorší a (alespoň pro mě) nejtěžší krok, který musíme podstoupit.

Na odkládání budíku není nic dobrého. Tím, že se každých pár minut budíme
a usínáme, si ničíme strukturu spánku a můžeme se po zbytek dne cítit ještě hůře, než kdybychom těch pár minut spánku oželeli.

Navíc začít ráno odložením budíku znamená začít prokrastinací.

5. Kofein

V prvních dnech brzkého vstávání doporučuji si ten hrnek kávy (případně zeleného čaje nebo jiného kofeinového nápoje) dát, zvlášť, pokud jste jako já, a rozhodnete se přeskočit první krok, který jsme si zde zmínili.

Osobně jsem v prvních týdnech vstávání brzy bez kafe nemohla opustit dům.
A když už se mi to náhodou povedlo, musela jsem si dát kafe ihned po příjezdu
do školy.

Samozřejmě jsou dny, kdy si brzké vstávání nemůžeme dovolit. Ať už proto, že se necítíme dobře nebo jsme minulou noc „slavili“ a šli spát až ve tři ráno.

V tom případě si klidně přispěte. Brzké vstávání by bylo jenom na škodu.