Studijní tipy #1

1. Být organizovaní

Abychom mohli efektivně studovat, musíme vědět, co se vlastně máme učit. Někteří z nás mají to štěstí, že si pamatují snad každý úkol, který mají udělat, ale ne všichni jsme takoví.

Proto je důležité mít u sebe diář, plánovač nebo jakýkoliv sešit, do kterého si můžeme úkoly zapisovat. Nejlepší je si daný úkol zapsat ihned poté, co nám ho někdo zadá, abychom ho za nějaký čas nezapomněli.

2. Dávat pozor při hodinách

Jeden z nejdůležitějších kroků pro efektivní studium je samozřejmě chodit do školy. Je ale také podstatné dávat pozor na to, co vyučující vlastně říká, a vyhnout se veškerým činnostem, které by naši pozornost mohly jakkoliv odvádět.

Díky tomu, že budeme dávat při hodinách pozor, můžeme včas zjistit, čemu nerozumíme, a vyučujícího se na danou problematiku zeptat.

3. Ptát se, pokud něčemu nerozumíme

Tento krok v podstatě navazuje na předchozí; pokud zjistíme, že něčemu nerozumíme, je komunikace s vyučujícím, případně se spolužáky, důležitá. Pokud se stydíte zeptat se přede všemi, napište si nějakou malou „připomínku“, abyste nezapomněli, co vlastně nechápete, a zeptejte se po vyučování.

4. Procházet si pravidelně poznámky

Tento tip vřele doporučuji. Tím, že si poznámky budete číst pravidelně (nejlépe denně), se do vaší dlouhodobé paměti dostanou mnohem snáze. Toto se hodí hlavně v případě, že vás čeká obsáhlý test, který se nedá naučit za krátkou dobu.

5. Vybrat si vhodné místo

Je těžké se soustředit na učení, pokud okolo vás lidé dělají hluk nebo například nemáte okolo sebe dostatek světla.

Je důležité vybrat si takové místo, které je dobře osvětlené a tiché, aby vás nic nemohlo vyrušit.

Mini-tip: Toto sice není pro každého, ale pokud zrovna nemáte možnost být na tichém místě, doporučuji si do sluchátek zapnout tzv. white noise. Mně tento „bílý šum“ při soustředění pomáhá natolik, že si ho někdy pouštím i v tichém prostředí.